![background](/sites/default/files/%CE%95%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B5%CF%82/%CE%A3%CE%B5%CE%BB%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CF%82/%CE%9C%CE%AD%CF%84%CF%81%CE%B1%20%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82/wash.jpg)
Μέτρα προστασίας κατά COVID19
Η Δ.Κ.Β. Λάρισας πρωτοπορεί & καινοτομεί στο πλαίσιο της ανάγκης περιορισμού της διασποράς της πανδημίας COVID 19 προμηθεύοντας:
- Θάλαμο απολύμανσης βιβλίων διπλής δράσης θερμαινόμενος με αδιάλειπτη κυκλοφορία αέρα και υπεριώδους ακτινοβολίας UVC συνολικής ισχύος τουλάχιστον 230W. Η πλήρης απολύμανση του έντυπου υλικού αποτελεί ασπίδα προστασίας τόσο για το προσωπικό, όσο και για τα μέλη της Βιβλιοθήκης.
- Συσκευή αποστείρωσης αέρα με χρήση υπεριώδους ακτινοβολίας τοποθετημένη στο χώρο του Αναγνωστηρίου και δυνατότητα λειτουργίας με παρουσία προσωπικού/ αναγνωστών. Η συσκευή εξασφαλίζει καθαρό αέρα ελεύθερο από παθογόνα μικρόβια και ιούς, εξάλειψη όλων των μικροοργανισμών συμπεριλαμβανομένων και των σπόρων χωρίς παραγωγή όζοντος. Μετά από 3 ώρες λειτουργίας, μειώνεται το βακτηριακό φορτίο κατά 80/90% .
- Έξυπνη κάμερα-οθόνη tablet με αναγνώριση προσώπου και ανίχνευση θερμοκρασίας °C, τοποθετημένη στην είσοδο της Βιβλιοθήκης. Σύστημα μέτρησης θερμοκρασίας °C και ηχητικός συναγερμός κατά την είσοδο προσωπικού / αναγνωστών σε περίπτωση που είναι πάνω από το φυσιολογικό.